دست آسمان آبادان آبادان هواشناسی رطوبت هوا

دست: آسمان آبادان آبادان هواشناسی رطوبت هوا دمای کنونی

برق است ولی کم هست؛ همین جمله را بارها در قبال آب شنیده ایم. این روزها که قطعی چندساعته و نواسانات برق در سراسر کشور با شروع فصل گرما، پرسشها بسیاری را جهت ملت

فصل بی برقی!

فصل بی برقی!

عبارات مهم : ایران

برق است ولی کم هست؛ همین جمله را بارها در قبال آب شنیده ایم. این روزها که قطعی چندساعته و نواسانات برق در سراسر کشور با شروع فصل گرما، پرسشها بسیاری را جهت ملت به وجود آورده، بسیاری از مردم را به یاد دهه 60 و 70 در کشور انداخت که در روزنامه ها وقت بندی قطع برق در مناطق متفاوت به چاپ می رسید و اینگونه در ارتباط با قطعی برق در محلات متفاوت اطلاع رسانی می شد. با شروع فصل تابستان کشور دچار بحران جدیدی شده است است: کمبود نیرویی حیاتی به نام برق! آیا از اصطلاح حیاتی جهت برق استفاده می کنیم؟ چون زندگی امروزی با نیروی برق گره خورده هست. هنگامی که برق نباشد تقریبا هیچ چیز نیست! حتی همین روزنامه. باور کنید.

فصل بی برقی!

مشکل یکی دوتا نیست

اگر نام بحران را در این روزها روی قطعی های مکرر برق در کشور بگذاریم، کمی بی لطفی کرد ه ایم آیا که هنوز با بحران چند گام فاصله داریم. شاید تشریح شرایط این روز های مردم ما را به تعریف بحران نزدیک کند.

در حالی که چند روزی می شود بر سر آب آشامیدنی در استان خوزستان، به خصوص شهرهای خرمشهر و آبادان جنگ است! همزمان در زیاد استان ها برق نیز وجود ندارد. نبود برق به معنای فلج شدن بخش هایی زیادی از جامعه هست. از کولر شروع می کنیم؛ این موجود سرمایشی دوست داشتنی که اگر برق نباشد، اعتصاب می کند و چه در فضای منزل و چه محیط کاری، فریاد ساکنین را به شکل عرق های دانه درشت درمی آورد. حتما این روزها شما هم کلافه شده است اید.

برق است ولی کم هست؛ همین جمله را بارها در قبال آب شنیده ایم. این روزها که قطعی چندساعته و نواسانات برق در سراسر کشور با شروع فصل گرما، پرسشها بسیاری را جهت ملت

یکی از خوبی هایی که قطعی برق در دهه 60 و 70 در کشور داشت این بود که دولت از طریق رسانه ها نوبت های قطعی برق را اعلام می کرد و مردم از این طریق جهت ساعاتی که برق نداشتند برنامه ریزی می کردند. به طور مثال می توان به یکی دیگر از حیاتی ترین نیازهای بشری اشاره کرد؛ دستشویی و حمام. این روزها ناگهان برق می رود و ممکن است شما در حمام و یا دستشویی باشید؛ چه فحش هایی که نثار مسئولان نمی کنید! و یا در آسانسور در حرکت باشید. در کنار این حالات موارد بسیار دیگری وجود دارد که به ذهن شما خطور کرده هست. آن ها را یادداشت کنید و جهت آن چاره ای بیندیشید آیا که هنوز 11 روز از تابستان گذشته و این فرآیند احتمالا ادامه خواهد داشت.

نبود برق در دِه ها به اندازه شهرها محسوس نیست؛ این بدان معنی نیست که فعالیت روستاییان در صورت نبود برق فلج نمی شود، خیر. ولی در شهرها و به خصوص کلانشهرها شاهد موارد جدیدی خواهیم بود. به عنوان مثال در روزهای گذشته در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به مدت دوساعت برق منطقه ای مرکزی قطع شد. این رانندگان خودروهای سبک و اتوبوس ها بودند که به جان هم افتادند.

صدای بوق ممتد بود که در فضای چهارراه ها به هوا می رفت و البته اخم های بی آخر رانندگان که دچار بی اعصابی شده است بودند. در این بین راکبان موتورسوار سنگ تمام گذاشتند و در خرابی چراغ های راهنما که دیگر نه سبز بودند و نه قرمز و گویا جهت هر لحظه خاموش شده است بودند، به جولان پرداختند. این راکبان که در حالت عادی قوانین را به درستی رعایت نمی کنند در نبود چراغ های راهنمایی و البته غفلت ماموران راهنمایی و رانندگی در شدت یافتن ترافیک سهم بسزایی داشتند. گفتنی است ترافیک ناشی از خاموشی آیا غ های راهنمایی و رانندگی، چندین و چند خیابان را تحت شعاع قرار داده و جهت بسیاری از شهروندان نه تنها در پایتخت کشور عزیزمان ایران بلکه در بسیاری از شهرها مسئله ایجاد کرده بود.

فصل بی برقی!

این ها تنها بخش کوچکی از ماجرای نبود برق هست. در اداره های دولتی و شخصی بسیاری از ارباب رجوع ها نه تنها باید با کلافه بودن کارمندان در اثر نبود کولر دست وپنجه نرم می کردند، بلکه باید دلواپس اوضاع کاری خود نیز می بودند آیا که تنها پاسخی که دریافت می کردند، یک جمله بود: مگه نمی بینی سیستم قطعه!

ساعت 3 ظهر وقت برق قطع کردن نیست

قطعی مکرر و بی برنامه برق در سراسر کشور این روزها مانند بسیاری از مباحث دیگر دست مایه طنز بازدیدکنندگان اینترنت شده است هست. این در حالی است که بسیاری از بازدیدکنندگان خواستار براق سازی وزارت نیرو در این رابطه بوده اند.

برق است ولی کم هست؛ همین جمله را بارها در قبال آب شنیده ایم. این روزها که قطعی چندساعته و نواسانات برق در سراسر کشور با شروع فصل گرما، پرسشها بسیاری را جهت ملت

رضا رشیدپور، مجری صدا و سیما در صفحه توئیتر خود نوشته است: «به مرحله ای رسیده ایم که قطع برق مکرر در پایتخت خبر مهمی به حساب نمی آید!» کاربری به نام «مِ یاما اِلِری» نیز به نوعی به قطعی برق در کشور اعتراض کرد و نوشت: «مصرف برق کشور عزیزمان ایران 3 برابر میانگین جهانیه! کاش برقای اضافی رو قطع کنید، به عنوان نمونه صدا وسیما.» «آرش کمانگیر» نیز نوشته بود: «برق رفته. پاشم خونه رو مرتب کنم هر لحظه ممکنه قالیباف بی هوا بیاد به عنوان منطقه محروم بهمون سر بزنه.»

«سبا» در صفحه توئیتر خود با زبانی راحت به اعتراض به قطعی برق پرداخته هست، او نوشته بود: «ساعت 3 ظهر وقت برق قطع کردن نیس… ساعت 3 ظهر وقت برق قطع کردن نیس… ساعت 3 ظهر وقت برق قطع کردن نیس… ساعت 3 ظهر وقت برق قطع کردن نیس…» کاربری به نام «babak» در این باره توئیت کرده است: «به اداره برق زنگ زدم آیا هر روز برق داروخانه میره؟ میگه چون مصرف می کنید. ای بابا، آیا به ما نمی گید برنامه عوض شده، باید تولید کنیم؟» بیش از هزاران توئیت از سراسر کشور در رابطه با قطعی برق در کشور منتشرشده هست. این در حالی است که چندین کاربر در اینستاگرام نیز منشتر شدن تصویر هایی از تاریکی مناطق خود نسبت به این عنوان اعتراض کردند.

فصل بی برقی!

این اعتراض ها تنها نسبت به قطعی برق نبود؛ شاید در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کلانشهرهای دیگر تنها مسئله قطعی برق مطرح باشد ولی در شهرستان ها اوضاع به گونه ای دیگر نیز هست. علاوه بر قطعی مکرر برق در بعضی از استان ها که بعضی از آن ها تا چندین ساعت طول کشید، نوسانات برق نیز از جمله مواردی است که موجب اعتراض مردم شده است هست. گزارشات مردمی حاکی از این عنوان است که در بسیاری از شهرستان ها نوسانات برق موجب سوختن وسایل برقی آن ها شده است و در این بازه هیچ مسئولی هنوز نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان نداده است.

بسیاری از کسب و کارها دچار مسئله شده است هست. مردم در کوچه و خیابان راجع به مسئله آب و برق صحبت می کنند. صرفه جویی در بسیاری از مشاغل به معنای تعطیلی آن کسب و کار هست. اگر قرار باشد قطعی ها ادامه یابد مردم ترجیح می دهند وقت خاموشی ها در مناطق خود را بدانند.

سوالات فراوانی در این زمینه وجود داد که یکی از آن ها به ثبات رسیدن اوضاع روشنایی هست؛ اینکه این خاموشی ها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت. مسئولان نیز به دنبال کم کردن مصرف برق هستند. در آخرین اظهار نظر استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران پیشنهاد خاموشی سیستم های سرمایشی ادارات از ساعت 13:30 دقیقه را داده هست. پیشنهادی که نیاز به اجرا شدن آن حس می شود و جهت رسیدن به این مرحله باید از چندین و چند فیلتر بگذرد. حال اینکه معلوم نیست این راهکار تا چه اندازه مثمر ثمر باشد و برق شهری را نه با نواسان زیاد به کابل ها بازگرداند. هیچ چیز در مرحله فعلی معلوم نیست جز اینکه هر لحظه ممکن است برق تحریریه روزنامه قطع شود و این گزارش نیمه تمام … .

ابتکار/پویان خوشحال

واژه های کلیدی: ایران | اعتراض | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs