دست آسمان آبادان آبادان هواشناسی رطوبت هوا

دست: آسمان آبادان آبادان هواشناسی رطوبت هوا دمای کنونی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می‌بلعد!

در حالی که حداقل حقوق و دستمزد یک کارگر با محاسبه حق خواربار، کمک هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد، مقامات کارگری م

مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می‌بلعد!

مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می بلعد!

عبارات مهم : زندگی

در حالی که حداقل حقوق و دستمزد یک کارگر با محاسبه حق خواربار، کمک هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می رسد، مقامات کارگری می گویند بیش از ۶۰ درصد دریافتی کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود و دریافتی آنها کفاف دیگر هزینه های زندگی را نمی دهد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر بخش اعظمی از دریافتی کارگران به هزینه مسکن تخصیص داده شده است دارد ولی این تمام ماجرا نیست چون هزینه های خوراک و پوشاک، دارو و درمان، آموزش و تحصیل و ایاب و ذهاب را نیز باید به آن اضافه کرد لذا جهت آنکه کارگران بتوانند در شرایط فعلی قادر به امرار معاش و تامین هزینه های زندگی باشند، محاسبه دقیق هزینه اقلام سبد مصرفی کارگران و تعریف حداقل های زندگی جهت تعیین مزدی شایسته مهم است تا اصلاح معیشت و قدرت خرید آنها در عمل محقق شود.

مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می‌بلعد!

بسیاری از کارفرمایان از پایین بودن بهره وری و کیفیت نازل تولید خود شکایت دارند در حالی که به اعتقاد فعالان کارگری، پایین بودن دستمزد، نبود انگیزه کار و گسترش حوادث ناشی از کار در این زمینه بی تاثیر نیست.

بررسی شاخص های بهره وری نیروی کار در سطح بین المللی بیانگر آن است که کشور عزیزمان ایران در این زمینه از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و علت پایین بودن میزان پرداخت دستمزد در ایران، پایین بودن تولید سرانه ناخالص داخلی نیروی کار و عدم استفاده از ظرفیتها و قابلیتهای آن در محیط کار است.

در حالی که حداقل حقوق و دستمزد یک کارگر با محاسبه حق خواربار، کمک هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد، مقامات کارگری م

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با توجه به پایین بودن رتبه بین المللی کشور عزیزمان ایران در رده بندی پرداخت حقوق و دستمزد، مورد نیاز است تا یک الگو و مدل مشخص جهت ارتقای دستمزد نیروهای کار آینده نگری شود و نیروی انسانی بیش از هر چیز در تولید نهایی سهم داشته باشد.

علی اکبر سیارمه ـ کارشناس بازار کار می گوید از آنجا که کارگران از مزایای رفاهی و انگیزشی محرومند، شورای عالی کار باید مزد منصفانه ای جهت جامعه کارگری درنظر بگیرد.

او زیاد کردن بن خواربار کارگران را به عنوان یک راهکار جهت اصلاح معیشت کارگران پیشنهاد داده و می گوید: شورای عالی کار باید قیمت اقلام حیاتی و مصرفی کارگران در سبد هزینه ماهانه را محاسبه کند و بعد از مشخص شدن میزان دریافتی مورد نیاز جهت تامین هزینه های زندگی، نسبت به تعیین رقم مزد تصمیم گیری کند.

مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می‌بلعد!

این کارشناس بازار کار بر این باور است که شورای عالی کار جهت اثربخشی بر دستمزد کارگران و حقوق بگیران غیر دولتی باید در کنار زیاد کردن دستمزد، عنوان کم کردن قیمت تمام شده است تولید را هم در نظر بگیرد.

به گفته وی در صورتی که هزینه های تامین مواد اولیه و حامل های انرژی از دوش کارفرمایان برداشته و به سمت دستمزد هدایت شود، سهم دستمزد زیاد کردن می یابد.

در حالی که حداقل حقوق و دستمزد یک کارگر با محاسبه حق خواربار، کمک هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد، مقامات کارگری م

در حال حاضر بسیاری از کارگران زیر خط فقر هستند و شرکتهای تولیدی هم با پرسشها عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند از این رو کارشناسان مداخله دولت جهت کمک به واحدهای تولیدی و حمایت از اشتغال و امنیت شغلی نیروی کار را مهم می دانند.

اولیا علی بیگی ـ رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار هم تاکید دارد که تا هنگامی که تفکر کارفرمایان راجع به تعریف حداقل های زندگی کارگران اصلاح نشود دستمزد کارگران هم واقعی نمی شود.

مسکن دوسوم دریافتی کارگران را می‌بلعد!

او می گوید: در کشورهای دیگر کارفرمایان به درک واقعی از اوضاع کارگران رسیده اند و پذیرفته اند که باید به معیشت و حقوق کارگران احترام بگذارند، به همین علت در قالب مجموعه قوانین و مقرراتی تحت عنوان پیمانهای دسته جمعی مطالبات اولیه خود را پیگیری و اجرایی می کنند ولی متاسفانه در کشور ما بعضی کارفرمایان تصور می کنند که گره مشکلاتشان هنگام تعیین مزد باز می شود در حالی که آنها باید مشکلاتشان را با دولت در میان بگذارند و حل و فصل کنند.

او اعتقاد است در تعیین دستمزد باید واقع بینانه به ضرورتهای زندگی کارگران نگاه کرد به جای زیاد کردن مزد، به دنبال تثبیت قیمتها و آرامش در بازار بود.

به گزارش ایسنا، قانون گذار در ماده ۴۱ قانون کار به طور صریح و براق مبنای تعیین دستمزد را دو شاخص قیمت تورم و سبد معیشت خانوار قرار داده است.

علیرغم آنکه در سنوات گذشته قیمت تورم و بند یک ماده ۴۱ در تعیین دستمزد مورد استناد و تاکید بیشتری بود از دو سال قبل، با درایت وزیر کار و همراهی کارفرمایان سبد معیشت خانوار هم به عنوان بند دوم ماده ۴۱ مورد توجه قرار گرفته است.

سبد معیشت همواره جهت کارگران از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و بر همین اساس نمایندگان کارگران در شورای عالی کار هر سال تلاش می کنند تا محاسبه قیمت تورم سبد هزینه خانوارهای کارگری به منظور واقعی شدن مزد کارگران عملی و اجرایی شود لذا انتظار می رود با رسمی شدن جلسات دستمزد ۹۷ در ماه های آینده عنوان زیاد کردن کمک هزینه خواربار و کمک به سبد معیشت خانوارهای کارگری با جدیت بیشتری دنبال شود.

واژه های کلیدی: زندگی | دستمزد | دریافتی | کارگران | هزینه های زندگی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs